KAKO PREPOZNATI LAŽNU NOVČANICU – Poslednjih nekoliko dana u medijima se pojavila informacija o većoj količini falsifikovanih odnosno lažnih nočanica koje kruže među građanima, kao i da je najčešće lažirana novčanica od 1.000 dinara.
Direktor Odeljenja za nacionalne centre za borbu protiv falsifikovanja novčanica u Sektoru za poslove s gotovinom Narodne banke Srbije, Miroslav Jeremić, naveo je za portal Mondo nekoliko bitnih faktora koje nam mogu koristiti za razlikovanje falsifikata od originalnih novčanica o čemu detaljnije možete pročitati u nastavku:
- ZVUK – kvalitetniji papir koji se koristi prilikom izrade novčanica ima specifičan zvuk, kako je reč o zaštićenom papiru dobrog kvaliteta, dok je papir koji se koristi pri izradi falsifikata komercijalni papir lošijeg kvaliteta i samim tim ima drugačiji zvuk.
- VODENI ŽIG – originalne novčanice imaju više zaštita, a jedna od njih je i vodeni žig koji se jasno vidi prilikom izlaganja svetlosti. Kod falsifikata vodeni žig je zamućen, nije jasan, a i često je pogrešan lik na istom.
- GRB NARODNE BANKE – boja grba Narodne banke Srbije na originalnim novčanicama menja boju u zavisnosti od toga iz kog se ugla gleda, dok to nije slučaj kod lažnih novčanica.
- DUBOKA ŠTAMPA – još jedan vid zaštite je i duboka štampa, koja se može proveriti tako što jagodicama prstiju prelazite preko glavnog motiva na novčanici – ako je hrapava originalna je, ako nije falsifikat je.
Ukoliko posumnjate da se u vašim rukama nalazi novčanica koja nije originalna, odnosno da je u pitanju falsifikat, trebalo bi otići u najbližu policijsku stanicu ili banku. Zatim se ta novčanica šalje na ekspertizu u NBS gde će se utvrditi da li je ispravna ili ne. Ukoliko se ispostavi da je reč o falsifikatu, ne postoji nadoknada, a ukoliko je novčanica ispravna, ista se vraća podnosiocu.
Pročitajte i:
PRONAĐENO 1.200 ZARINIH ETIKETA – SPREČENO LAŽNO BRENDIRANJE GARDEROBE
Izvor: Mondo
POGLEDAJ JOŠ: INFO