Odlazak u svaku instituciju ima svoje norme ponašanja koje treba poštovati. Pozorište, kao uporište kulturnih događaja, predstavlja jednu od najuzvišenijih ustanova. Ukoliko želite prisustvovati jednom takvom događaju kao što je pozorišna predstava, izvojili smo nekoliko osnovnih pravila iz pozorišnog bontona.
Rezervacija i kupovina karte
Kako biste odgledali predstavu koju želite, najbitnije je na vreme rezervisati i kupiti kartu. Budite unapred spremni da ne bi došlo do toga da karte nestanu.
Dolazak na predstavu
Najbitnije je doći na vreme. Ukoliko zakasnite, dočekaće vas zatvorena vrata. Kašnjenje je neprimereno i neprikladno. Ukoliko se, pak, dogodi da zakasnite, sačekajte pauzu kada možete nesmetano ući.
Zauzimanje sedišta
Veoma je važno da, ako imate mesta koja su u sredini reda, vodite računa pri dolasku do svojih sedišta. Polako i uz izvinjenje treba prolaziti pored gledaoca koji su već na svojim mestima, i to licem okrenutim ka njima.
Oblačenje
Preporučuje se prikladna i svedena odevna kombinacija. Šortsevi, mini-suknje, kratke majice, predubok dekolte, pocepane farmerke i sportske patike se ne savetuju. Džins dolazi u obzir, mada je najpristojnije otići u midi ili dugoj suknju, haljini prikladne dužine i kroja, pantalonama, bluzi, sakou i sličnim odevnim predmetima. Kapute, mantile i sve što skidate ostavite u garderobi.
Modni detalji
Ukoliko želite upotpuniti svoj odevni izbor, možete staviti tokicu, manji šešir, ali ne i šešir velikog oboda, koji može smetati drugima pri gledanju predstave.
Izbor parfema
Izbegavajte jake parfeme, opredelite se za prijatnu notu, kako ne bi gledaocima oko vas zasmetao miris, jer ukusi su različiti.
Ponašanje
Pozorišna predstava gleda se u tišini, bez dobacivanja glumcima, nema došaptavanja, psovanja, preglasnog smejanja. Sedi se sa nogama na podu, bez dizanja na naslon sedišta i slično. Nemojte donositi hranu, grickalice ili sokove. Otvaranjem i konzumiranjem istih, kao i šuškanjem, možete smetati gledaocima oko sebe.
Mobilni telefon
Savetuje se da mobilni telefon ugasite pre predstave, ili makar utišate tonove, kako ne biste doveli sebe u neprijatnu situaciju. Nije baš prikladno da telefon zazvoni dok traje scena. Proveravanje poruka, mejlova i društvenih mreža ostavite za kasnije, u pauzi ili nakon pozorišnog komada.
Slikanje
Većina pozorišta zabranjuje slikanje dok je predstava u toku. Ukoliko je i dozvoljeno slikanje, ipak nije preporučljivo. Korišćenje blica je naprimereno, jer može zasmetati glumcu.
Aplauz
Svakako da aplauzom nagrađujemo glumce, ali i tu treba imati meru. Treba aplaudirati samo kada je vreme za to, na kraju čina ili nakon završenog teksta, odnosno scene.
Kraj predstave
Najispravnije je sa predstave izaći kada se povuku glumci, nakon aplauza i naklona, odnosno posle spuštanja zavese. Ako ipak morate izaći ranije, to učinite nakon čina, ili posle određene scene, kako ne biste zasmetali glumcima i gledaocima.
Boris Postovnik, horski pevač u Narodnom pozorištu u Beogradu, koji je svakodnevno na pozorišnoj sceni, za portal Beograd uživo, izneo je svoje mišljenje o današnjoj publici. Retko se, kako kaže, dešavalo da ga nešto previše omete za vreme samog čina, ali ono što mu ume zasmetati jeste sevanje blica iz publike, kao i gledaoci koji su na ekskurziji, kada veći broj dece ili tinejdžera nije zapravo zainteresovan za samu predstavu, već mora prisustvovati.
Treba uzeti u obzir i to šta je pozorište ranije predstavljalo za društvo, a kakav je danas stav ljudi. Odlazak na predstavu nekada je bio veoma bitan događaj. Dame su birale svečane toalete i najlepši nakit, dok su gospoda oblačila svečana odela sa leptir mašnama ili kravatama. Danas je pozorište mesto zabave, razbibrige i opuštanja. Bitno je poneti sa sobom dobro raspoloženje, pozitivne vibracije i ponašati se primereno.