Marakana, stadion Rajko Mitić, na kojem igra FK Crvena zvezda zvanično je otvorena na današnji dan prvoligaškom utakmicom. Sam stadion građen je od 1960. do 1963. godine kao zamena za stari stadion SK Jugoslavija.
Na SK Jugoslavija Zvezda je odigrala poslednju utakmicu protiv Novog Sada, da bi 1. septembra 1963. godine bila odigrana prva utakmica na Marakani protiv Rijeke (2-1). Tada su tribine još uvek bile nedovršene, a kroz ukupno 15 osposobljenih ulaza na gledalište je ušlo 55.000 posetilaca.
Prvi zvanični, prvoligaški gol postigao je Riječanin Vukoja, dok je prvi gol za Crvenu zvezdu na Marakani postigao Dušan Maravić, na istoj utakmci. Ipak, ovo nisu prvi pogodci na ovom stadionu, jer su pre meča sa Rijekom igrali pioniri Zvezde i Jedinstva iz Zemuna. Tako je prvi fudbaler koji je zatresao mrežu gola na Marakani zapravo bio zvezdaš Trifun Mihajlović Trifke.
ZANIMLJIVOST
Poznat je i prvi posetilac na Marakani.
Laza Petrović, zemljoradnik iz okoline Loznice, došao je još u 6h izjutra i zauzeo svoje mesto na istočnoj tribini. Na tribini je izvadio sir i pogaču i uz doručak otpočeo čekanje početka utakmice.
Iste jeseni zabeležen je rekord u poseti i to u prvom derbiju na Marakani. Crvena zveda i Partizan igrali su pred 74.000 gledalaca. Tek sledeće godine stadion je potpuno završen i kapacitet tribina zvanično je iznosio 95.000 gledalaca.
Najveći broj gledalaca na Marakani zabeležen je 23. aprila 1975. godine na meču sa Ferencvarošom. Igrala se utakmica polufinala Kupa pobednika kupova. Prodato je ukupno 96.070 ulaznica, mada se procenjuje da je na stadionu bilo oko 110.000 gledalaca.
Sada je kapacitet stadiona prilagođen zahtevima Evropske fudbalske Unije, u cilju povećanja konfora navijača i njihove bezbednosti, tako da su ukinuta stajaća mesta. Današnji kapacitet Marakane je 55.538 sedećih mesta.
Na Marakani su igrane brojne bitne utakmice, a pomenućemo finale Kupa šampiona 1973. godine, finale Evropskog prvenstva u Fudbalu 1976. godine. Na ovom stadionu Crvena zvezda je odigrala prvu utakmicu finala Kupa UEFA 1979. godine sa Borusijom Menhengladbah.
Pored samog terena, stadion ima i prateće sadržaje, kao i muzej FK Crvena zvezda.
Naziv Stadion Crvena zvezda bio je u upotrebi do 21. decembra 2014. godine kada je uprava kluba donela odluku o preimenovanju stadiona u čast legendarnog fudbalera i prve Zvezdine zvezde Rajka Mitića.
Najnovije na Beograd uživo:
- IZBODEN MUŠKARAC (40) NA ALTINI – PREVEZEN U KBC BEŽANIJSKA KOSA
- NOVI ZAKON O BEZBEDNOSTI U SAOBRAĆAJU – OVO SU TRENUTNE KAZNE ZA PREKRŠAJE U SAOBRAĆAJU
- ZA DVA DO TRI DANA JOŠ 80 AUTOBUSA NA ULICAMA BEOGRADA
- VEĆE IZMENE U GRADSKOM PREVOZU ZBOG ZEMUNSKOG POLUMARATONA
- I DIZEL I BENZIN PONOVO POJEFTINILI – OBJAVLJENE NOVE CENE GORIVA