Beogradske priče – Obeležje našeg grada u obliku štita vam je svima verovatno dobro poznato, a da li znate kako i kada je Beograd dobio zvaničan grb?
Grad je dobio ovaj grb putem konkursa još 1931. godine, a inicirao ga je tadašnji predsednik opštine grada Beograda, Milan Nešić. Stručni odbor, sastavljen od umetnika i profesora, zaključio je da grb treba da bude u obliku štita, kao i da se u dnu završava malim šiljkom. Kao značajni elementi grba navedene su nacionalne boje, reke kao jedan od glavnih simbola grada, lađa sa trirem koja predstavlja simbol starine, i naravno bele zidine sa kapijom.
Zemljište koje se nalazi u dnu grba obojeno je crvenom bojom i predstavlja simbol krvi, večnog stradanja i patnje našeg grada, ali i naroda. Reke i zidine obojene su belom bojom, a nebo je plave boje, kao simbol nade i vere u bolju budućnost.
Na konkurs koji je raspisan stiglo je 56 skica, od kojih je 20 ušlo u uži izbor. Prvu nagradu na konkursu osvojio je slikar Đorđe Andrejević Kun i njegova skica je prihvaćena za zvanični grb grada Beograda. Međutim, dugi niz godina nakon konkursa grad nije dobio obeležje. Ubrzo nakon konkursa počeo je rat, a cela zamisao o obeležju grada pala je u zaborav.
Tek 1990. godine održana je tribina na ovu temu u Biblioteci grada, gde je ideja ponovo pokrenuta. Naredne godine utvrđen je zvanični grb grada, po skici umetnika Kuna iz 1931. godine, za neznatnim promenama na samom grbu. Kako je stručni odbor u pravilima naveo da grb treba da sadrži rimski brod trirem, brod sa tri reda vesala, a na skici je bio brod sa dva reda, izvršena je korekcija na tom delu grba.